چهارده معصوم
 
مذهبی علمی فرهنگی هنری + دانلود

اَلسَّلامُ عَلَى الْحُسَیْنِ وَ عَلى عَلِىِّ بْنِ الْحُسَیْنِ وَ عَلى اَوْلادِ الْحُسَیْنِ وَ عَلى اَصْحابِ الْحُسَیْنِ

 

 

 

سلام عزیزان در این بخش قصد داریم تا منختبی از خصلتهای سه گانه از کتاب خصال شیخ صدوق(ره) را به شما عزیزان تقدیم نمائیم

امید که خواندن این مطالب مفید باشند

الخصال / ترجمه جعفرى ؛ ج‏1

باب خصلت هاى سه ‏گانه‏

خداوند سه گروه را بدون حساب وارد بهشت، و سه گروه را بدون حساب وارد آتش مى‏ کند.

عجلان از امام صادق (ع) نقل مى‏کند که فرمود: خداوند سه گروه را بدون حساب وارد بهشت مى‏کند و سه گروه را بدون حساب وارد آتش مى‏کند، اما آنها که خداوند بدون حساب آنها را وارد بهشت مى‏کند، رهبر دادگستر و بازرگان درستکار و پیرمردى است که عمر خود را در اطاعت خداوند به سر برده است. و اما آن سه گروهى که خداوند بدون حساب آنها را وارد آتش مى‏کند، رهبر ستمگر و بازرگان دروغگو و پیرمرد زناکارند.

سه دسته ‏اند که در روز قیامت نزدیک‏ترین خلق به خدا هستند

محمد بن مسلم مى‏گوید: امام صادق (ع) فرمود: سه دسته ‏اند که در روز قیامت نزدیک‏ترین مردم به خدا هستند تا وقتى که مردم از حساب فارغ شوند: مردى که قدرت او باعث نشود که در حالت خشم به زیردست خود زور بگوید و مردى که میان دو کس (به عنوان پیام رسان) رفت و آمد کند و به اندازه یک جو به یکى از آنها در برابر دیگرى تمایل نکند و مردى که در آنچه به نفع او و یا به ضرر اوست حق را بگوید.

سه خصلت در مؤمن نیست‏

 حارثى از امام صادق (ع) و او از پدرش نقل مى‏کند که فرمود: کسى که در او حرص و ترس  و بخل باشد ایمان ندارد و مؤمن، ترسو و حریص و بخیل نیست.

هر کس سه خصلت داشته باشد، خدا او را با حور العین تزویج کند

 عبد اللَّه بن سنان از امام صادق (ع) نقل مى‏کند که فرمود: سه چیز است که در هر کس باشد، خداوند او را با حور العین تزویج مى‏کند، بدان گونه که دلخواه اوست:

فرو خوردن خشم و صبر بر شمشیرها براى خدا و مردى که بر مال حرامى دست یابد ولى به خاطر خدا آن را رها کند.

بنده همواره در میان سه خصلت است‏

ابو حمزه ثمالى از امام باقر (ع) نقل مى‏کند که فرمود: بنده در میان سه چیز قرار دارد: بلا و قضا و نعمت، به هنگام رسیدن بلا از سوى خدا، صبر کردن بر او واجب است و به هنگام رسیدن قضا و قدر الهى، تسلیم شدن بر او واجب است و به هنگام رسیدن نعمتى از سوى خدا، شکر کردن بر او واجب است.

سه چیز است که دروغ گفتن در آنها خوب و سه چیز است که راست گفتن در آنها بد و سه طایفه ‏اند که همنشینى با آنها دل را مى‏ میراند

 محاربى از امام صادق (ع) و او از پدرانش نقل مى‏کند که پیامبر خدا (ص) فرمود: سه چیز است که دروغ گفتن در آنها خوب است: حیله در جنگ و وعده دادن تو به همسرت و اصلاح میان مردم. و سه چیز است که راست گفتن در آنها بد است:

سخن‏چینى و دادن خبر ناگوار به کسى در باره خانواده‏اش و تکذیب خبر دیگران. و سه طایفه‏اند که همنشینى با آنان دل را مى‏میراند: همنشینى با انسان خسیس، سخن گفتن با زنان و همنشینى با ثروتمندان.

سه چیز در برابر سه چیز

21- محمد بن مسلم از امام صادق (ع) نقل مى‏ کند که فرمود: کسى که زبانش راست گو باشد عملش رشد مى‏کند و کسى که نیّتش خوب باشد، خداوند بر روزى او مى ‏افزاید و کسى که به خانواده ‏اش نیکى کند، خداوند بر عمر او مى افزاید.

ریشه ‏هاى کفر سه تاست‏

ابو بصیر از امام صادق (ع) نقل مى‏کند که فرمود: ریشه ‏هاى کفر سه تاست:

حرص و خود بزرگ بینى و حسد. اما حرص، وقتى که آدم از خوردن آن درخت منع شد، حرص او را وادار کرد که از آن بخورد. و اما خود بزرگ بینى، وقتى شیطان مأمور به سجده شد، خوددارى کرد. و اما حسد، دو فرزند آدم، یکى دیگرى را براى حسد کشت.

در بهشت درجه ‏اى است که هیچ کس، جز سه نفر به آن نمى‏ رسد

 ابو بصیر از امام صادق (ع) نقل مى‏کند که پیامبر خدا (ص) فرمود: همانا دربهشت مقام و مرتبه ‏اى است که به آن نمى‏رسد مگر رهبر دادگستر یا کسى که صله رحم مى‏کند یا عائله ‏مندى که صبور باشد.

 

chahardahmasoum.persianblog.ir

چهارده معصوم علیهم السلام

 


نهى از قضاى حاجت در سه جا

سکونى نقل مى‏کند که امام صادق (ع) از پدرانش از على (ع) نقل مى‏کند که فرمود: پیامبر خدا (ص) نهى کرد از اینکه در کنار آبى که خورده مى‏ شود و یا نهرى که از آن خورده مى ‏شود و یا زیر درختى که میوه دارد، قضاى حاجت کنند.

اسراف کار، سه علامت دارد

 ابو اسحاق در یک حدیث مرفوع از امام سجّاد (ع) نقل مى‏کند که امیر المؤمنین (ع) فرمود: شخص اسراف کار سه علامت دارد: چیزى را که شایسته او نیست مى‏خورد و لباسى را که شایسته او نیست مى‏ پوشد و چیزى را که شایسته او نیست مى‏خرد. (در خوراک و پوشاک و خریدن کالا از حدّ خود تجاوز مى‏کند و بیشتر از آنچه در شأن اوست خرج مى‏کند)

هر چشمى در روز قیامت گریان است مگر سه چشم‏

46- سکونى نقل مى‏کند که امام صادق (ع) از پدرش نقل مى‏کند که پیامبر خدا (ص) فرمود: هر چشمى در روز قیامت گریان است مگر سه چشم: چشمى که از ترس خدا گریه کرده و چشمى که از آنچه خدا حرام کرده پوشیده شده و چشمى که در راه خدا بیدار مانده است.

همه نیکى ‏ها در سه خصلت جمع شده است‏

 ابو حمزه از امام باقر (ع) نقل مى‏کند که امیر المؤمنین (ع) فرمود: همه نیکى‏ها در سه خصلت جمع شده است: نگریستن و سکوت و سخن گفتن، پس هر نگاهى که همراه با عبرت گرفتن نباشد، اشتباه است و هر سکوتى که همراه با اندیشیدن نباشد، غفلت است و هر سخنى که همراه با ذکر خدا نباشد، بیهوده و لغو است. خوشا به حال کسى که نگاهش عبرت و سکوتش تفکر و کلامش ذکر باشد و بر گناهش گریه کند و مردم از شرّ او ایمن باشند.

از کلاغ سه خصلت را یاد بگیرید

 سلیمان بن جعفر مى‏گوید: امام رضا (ع) از پدرانش از على (ع) نقل مى‏کند که پیامبر خدا (ص) فرمود: سه خصلت را از کلاغ بیاموزید: جفت شدن با ماده به صورت پنهانى و طلب روزى در صبح زود و احتیاط کردن او.

نهى از مشورت کردن با سه طایفه‏

 پیامبر خدا (ص) فرمود: یا على! با ترسو مشورت مکن که راه رهایى را به تو

تنگ مى‏کند و با بخیل مشورت مکن که تو را از هدفت باز مى‏دارد و با حریص مشورت مکن که طمع کارى را براى تو زینت مى‏دهد و بدان یا على که ترس و بخل و حرص یک طبیعت دارند و بدگمانى (به خدا) جامع آنهاست.

حضرت آدم از سه خصلت یکى را برگزید

59- اصبغ بن نباته از على بن ابى طالب (ع) نقل مى‏کند که فرمود: جبرئیل بر آدم نازل شد و گفت: اى آدم، من مأمور شده‏ام که تو را میان سه خصلت مخیّر کنم، تو یکى از آنها را انتخاب کن و دو تا را رها ساز. آدم به او گفت: آن سه چیز چیست اى جبرئیل؟ گفت: عقل و حیا و دین. آدم گفت: من عقل را انتخاب کردم. جبرئیل به حیا و دین گفت: شما بروید. گفتند: اى جبرئیل ما مأمور هستیم که عقل هر کجا باشد آنجا باشیم. جبرئیل گفت: هر جور که بخواهید، و بالا رفت.

امتحان شیعه در سه مورد

 لیثى از امام صادق (ع) نقل مى‏کند که فرمود: شیعیان ما را در سه مورد امتحان کنید: موقع فرا رسیدن وقت نماز، بنگرید که چگونه بر آن مواظبت مى‏کنند و در باره اسرارشان که چگونه آن را از دشمن ما حفظ مى‏کنند و در باره اموالشان، بنگرید که چگونه به برادرانشان کمک مى‏کنند.

محبوب‏ترین کارها براى خدا سه چیز است‏

 زهرى از امام سجاد (ع) نقل مى‏کند که فرمود: آخرین چیزى که خضر به موسى بن عمران وصیت کرد، این بود که گفت: کسى را به خاطر گناهى سرزنش مکن و همانا محبوب‏ترین کارها نزد خدا سه چیز است: میانه ‏روى در گشاده‏دستى و عفو به هنگام قدرت و مدارا با بندگان خدا، و هیچ کس در دنیا با کسى مدارا نکرد مگر اینکه خداوند در روز قیامت با او مدارا خواهد کرد و سرآمد حکمت، ترس از خداوند است.

سه چیز است که خداوند به هیچ کس در آنها رخصت نداده‏

 عنبة بن مصعب گفت: از امام صادق (ع) شنیدم که فرمود: سه چیز است که خداوند در آنها به هیچ کس رخصت نداده است: نیکویى به پدر و مادر چه نیکوکار باشد و چه بدکار و وفاى به عهد براى نیکوکار و بدکار و اداى امانت به صاحبش چه نیکوکار باشد و چه بدکار.

فرشتگان به خانه‏اى که در آن سه چیز باشد وارد نمى‏شوند

محمد بن مروان از امام صادق (ع) نقل مى‏کند که پیامبر خدا (ص) فرمود:جبرئیل نزد من آمد و گفت: ما فرشتگان به خانه‏اى که در آن سگ و یا مجسمه جسدى و یا ظرفى که در آن بول کنند باشد، وارد نمى ‏شویم.

زمین به پروردگارش ناله نکرد، مانند نالیدن آن از سه چیز

 سلیمان بن حفص از امام صادق (ع) نقل مى‏کند که پیامبر خدا (ص) فرمود:زمین به پروردگارش ناله نکرد مانند نالیدن آن از سه چیز: خونی که به ناحق بر روی زمین ریخته شود یا غسل کردن از زنا یا خوابیدن بر آن پیش از طلوع آفتاب.

خداوند نگهدارى سه چیز را قبول نکرده‏

 محمد بن حسین به سند خود از پیامبر خدا (ص) نقل مى‏کند که فرمود:

خداوند نگهدارى سه چیز را قبول نکرده: کسى که در یک خانه ویرانه فرود آید و کسى که در وسط راه نماز بخواند و کسى که مرکب خود را رها کند و آن را نبندد.

سه چیز به خداوند شکایت مى‏کنند

163- امام صادق (ع) فرمود: سه چیز به خداوند شکایت مى‏کنند: مسجدى که خراب شود و اهلش در آن نماز نخوانند و عالمى که میان نادانان باشد و مصحفى(قرآنی) که‏آویزان باشد و غبار بر آن بنشیند و در آن قرائت نشود.

سه چیز خورده نمى‏شود ولى چاق مى‏کند و سه چیز خورده مى‏شود ولى لاغر مى‏کند

 معاویة بن عمّار از امام صادق (ع) نقل مى‏کند که فرمود: سه چیز چاق و سه چیز لاغر مى‏کند: آن سه چیز که چاق مى‏کند: مداومت در حمام رفتن و بو کردن عطر خوش و پوشیدن لباس نرم است. و آن سه چیزى که لاغر مى‏کند، مداومت در خوردن تخم مرغ و ماهى و شکوفه درخت خرماست.

مصنف این کتاب مى‏گوید: منظور از مداومت در حمام رفتن این است که یک روز در میان به حمام برود و چون هر روز حمام رود لاغر مى‏شود.

در پیاز سه خصلت است‏

 میسّر مى‏گوید: از امام صادق (ع) شنیدم که فرمود: پیاز بخورید که در آن سه خصلت است: دهان را خوشبو مى‏کند و لثه‏ها را محکم مى‏سازد و منى و جماع را زیاد مى‏کند. (شاید منظور پیاز پخته است که دهان را خوشبو مى‏کند و یا پس از مدتى دهان خوشبو مى‏شود)

زائر امام رضا (ع) در سه جا سود مى‏برد

 حمدان الدیوانى از امام رضا (ع) نقل مى‏کند که فرمود: هر کس مرا با وجوددورى خانه‏ام زیارت کند، روز قیامت در سه جا نزد او مى‏آیم تا اینکه او را از وحشت نجات دهم: هنگامى که نامه اعمال از راست و چپ پراکنده شود و نزد صراط و نزد میزان ترازو براى سنجش اعمال.

سه کس وارد بهشت نمى‏شوند

 ابو موسى اشعرى از پیامبر خدا (ص) نقل مى‏کند که فرمود: سه کس وارد بهشت نمى‏شوند: کسى که همیشه شراب بخورد و کسى که همیشه جادو کند و کسى که پیوند خویشاوندى را قطع کند. و هر کس در حالى که دائم الخمر است بمیرد، خداوند او را از نهر غوطه مى‏خوراند، گفته شد: نهر غوطه چیست؟ فرمود: آن نهرى است که از فروج زن‏هاى روسى جارى می ‏شود و بوى آن اهل جهنم را رنج مى‏دهد.

امام صادق (ع) فرمود: سه کس وارد بهشت نمى‏شوند: خون ریز و شارب الخمر و سخن چین.

ثواب سه خصلت: گرفتن وضوى کامل و آشکار ساختن سلام و صدقه پنهانى‏

246- انس بن مالک از پیامبر خدا (ص) نقل مى‏کند که روزى فرمود: اى انس! وضو را کامل بگیر تا (در قیامت) از صراط مانند گذشتن ابرها عبور کنى و سلام را آشکار کن تا خیر و برکت خانه ‏ات افزون شود و صدقه پنهانى را بسیار بده تا خشم پروردگار را فرو نشیند.

 

 

 

 

 

 


نوشته شده در تاريخ شنبه ۱۳٩۳/۱٢/۱٦ توسط یوسف قادری


بالای صفحهتمامی حقوق این وبلاگ برای چهارده معصوم محفوظ و انتشار مطالب با ذکر منبع مجاز می باشد.