چهارده معصوم
 
مذهبی علمی فرهنگی هنری + دانلود

اَلسَّلامُ عَلَى الْحُسَیْنِ وَ عَلى عَلِىِّ بْنِ الْحُسَیْنِ وَ عَلى اَوْلادِ الْحُسَیْنِ وَ عَلى اَصْحابِ الْحُسَیْنِ

 

 

 

 

سلام عزیزان

 کتاب توحید مفضّل، منسوب است به یکی از شاگردان خاصّ امام صادق(ع) به نام "مفضّل بن عمر الجُعفی الکوفی" که از طریق محمد بن سنان نقل شده است. مفضّل چهار جلسه نزد حضرت صادق(ع) شتافت و سخنان او را که به وی املاء میفرمود، مکتوب کرد.

این کتاب توسط علامه مجلسی و سپس توسط نجف علی میرزایی به فارسی ترجمه شد. 

اینک شما عزیزان را به مطالعه منتخبی از این کتاب دعوت می نمایم.

 

شگفتیهای آفرینش انسان قسمت اول

 

 [اگر انسان، با هوش و اندیشه به دنیا مى‏آمد]

اگر نوزاد، فهیم و عاقل به دنیا مى‏آمد، وقت تولد جهان هستى را انکار مى‏کرد و هنگامى که با حیوانات، پرندگان و دیگر موجودات غریب روبرو مى‏گشت و هر ساعت و هر روز پاره‏اى از اشکال مختلف و شگفت عالم را که از پیش ندیده بود مى‏دید، هر آینه عقل و اندیشه‏اش سرگشته و گمراه مى‏گشت.

بدان که اگر عاقلى را به اسیرى از سرزمینى به سرزمین دیگر ببرند [از دیدن شگفتیهاى نامأنوس‏] همواره واله و سرگشته است و بخلاف کودکى که در کودکى اسیر شود بسرعت، زبان و آداب [آن سرزمین جدید] را فرا نمى‏گیرد.

نیز اگر نوزاد، دانا و هوشمند پاى در جهان مى‏نهاد از اینکه [آنقدر ناتوان است که توان راه رفتن ندارد و ناچار] باید دیگران بر دوشش گیرند، شیرش بنوشانند، در جامه‏اش بپیچند و در گاهوارش بخوابانند، سخت احساس خوارى و پستى مى‏کرد از سوى دیگر او به خاطر ظرافت و طراوت و رطوبت بدن، هیچ گاه از این امور بى‏نیاز نیست [در نتیجه چه بسا در هلاکت مى‏افتاد و یا رشد روحى و بدنى مناسب نمى‏کرد.] همچنین در چنین حالى آن شیرینى، دلبندى و محبوبیت کودکان را نداشت؛ از این رو آنان در حالى به دنیا مى‏آیند که از کار جهان و جهانیان غافلند.

اگر کودک در گاه تولد، عقلى کامل داشت و مستقل و خودکفا مى‏بود، شیرینى فرزند دارى از میان مى‏رفت. پدر و مادر به مصالحى که در تربیت کودک نهفته است نمى‏رسیدند؛ در نتیجه، تربیت، سرپرستى و رحم و شفقت بر آنان هنگام پیرى بر فرزند لازم نبود. [زیرا پدر و مادر در قبال او زحمتى نکشیده‏اند که او در سنّ کهنسالى و نیاز، به آنان برسد. او از آغاز، مستقل و بى‏نیاز از والدین بوده است‏]. [فواید گریه کودکان‏]

اى مفضّل! از منافع گریه کودکان نیز آگاه باش، بدان که در مغز کودکان رطوبتى است که اگر در آن بماند بیماریها و نارساییهاى سخت و ناگوار به او رساند؛ مانند نابینایى و جز آن. گریه آن رطوبت را از سر کودکان سرازیر و بیرون مى‏کند و بدین وسیله سلامتى تن و درستى دیده ایشان را فراهم مى‏آورد. پدر و مادر از این راز آگاه نیستند و مانع آن مى‏شوند که کودک از گریه‏اش سود ببرد.

اینان همواره در سختى مى‏افتند و مى‏کوشند که او را ساکت کنند و با فراهم کردن خواسته‏هایش از گریه بازش دارند، ولى نمى‏دانند که گریه کردن به سود اوست و سرانجام نیکى پیدا مى‏کند.

و اما آبى که از دهان کودکان سرازیر مى‏شود و خارج مى‏گردد، رطوبتى است که اگر در بدنهایشان بماند، آثار وخیمى برجاى مى‏گذارد. چنان که دانى گاه که رطوبت بدن چیره مى‏شود [و بر دیگر عناصر، غلبه مى‏کند] شخص، دچار کودنى، دیوانگى، کم عقلى، فلج و لقوه و جز آن مى‏گردد.

خداوند جلّ و علا تدبیر چنان نمود که این رطوبت در دوران کودکى از دهانشان بیرون رود و در بزرگى از سلامت تن برخوردار گردند. بدین ترتیب، پروردگار به خاطر نادانى آفریدگان بر آنان منت نهاد و تفضل نمود. اگر اینان از داده‏ها و نعمتهاى بى‏شمار او آگاه بودند، هیچ گاه در معصیتى و لغزش از فرمانش فرو نمى‏افتادند. پاک و منزه خدایى که چه بزرگ است نعمتهاى او بر مستحقان و دیگر آفریدگان! و چه والاتر است از آنچه باطل‏گرایان مى‏پندارند.

 

در ادامه از شما عزیزان دعوت می کنم در صورت تمایل کتاب توحید مفضل را دانلود نمائید.

 

دانلود کتاب توحید مفضل (شگفتیهای آفرینش)


نوشته شده در تاريخ چهارشنبه ۱۳٩٤/۱٠/٢۳ توسط یوسف قادری


بالای صفحهتمامی حقوق این وبلاگ برای چهارده معصوم محفوظ و انتشار مطالب با ذکر منبع مجاز می باشد.