چهارده معصوم
 
مذهبی علمی فرهنگی هنری + دانلود

اَلسَّلامُ عَلَى الْحُسَیْنِ وَ عَلى عَلِىِّ بْنِ الْحُسَیْنِ وَ عَلى اَوْلادِ الْحُسَیْنِ وَ عَلى اَصْحابِ الْحُسَیْنِ

 

 

سلام

در این بخش قصد داریم تا از کتاب خصال شیخ صدوق منتخبی از خصلتهای

هشت گانه را تقدیم شما عزیزان نماپیم.

به امید رضایت شما عزیزان

 

 

الخصال / ترجمه جعفرى ؛ ج‏2 ؛ ص113

 

باب خصلت‏هاى هشتگانه‏

شایسته است که در مؤمن هشت خصلت باشد

عبد الله بن غالب از امام صادق (ع) نقل مى‏کند که فرمود: شایسته است که در مؤمن هشت خصلت باشد: در موقع گرفتارى‏ها خود نگهدار باشد و در موقع رسیدن بلا شکیبا باشد و در سستى‏ها شکرگزار باشد و به آنچه خداوند او را روزى داده قانع باشد، به دشمنانش ظلم نکند و به خاطر دوستانش به مردم ستم نکند، بدن خود را به زحمت اندازد و مردم از وى در آسایش باشند، همانا دانش، دوست مؤمن و بردبارى، وزیر او و شکیبایى، فرمانده سپاه او و آسان‏گیرى، برادر او و نرمى، پدر اوست.

نماز هشت گروه قبول نمى‏شود

احمد بن محمد بن خالد با اسناد خود از امام صادق (ع) نقل مى‏کند که پیامبر خدا (ص) فرمود: هشت گروهند که خداوند نماز آنها را قبول نمى‏کند: بنده فرارى تا وقتى که به سوى مولاى خود برگردد، و زنى که در اطاعت شوهرش نیست و او به آن زن خشمناک است، و مانع زکات، و ترک‏کننده وضو، و دختر بالغى که بدون روسرى نماز مى‏خواند و امام قومى که با آنان نماز مى‏خواند ولى آنها از او کراهت دارند و «زبین». گفتند: یا رسول الله «زبین» کیست؟ فرمود: کسى که غایط و بول خود را به زور نگهداشته، و مست، اینان هشت گروهى هستند که نماز آنان پذیرفته نیست.

 


بهشت هشت در دارد

محمد بن فضیل رزقى از امام صادق (ع) و او از پدرانش نقل مى‏کند که على (ع) فرمود: بهشت هشت در دارد: درى است که پیامبران و صدیقان از آن داخل مى‏شوند، و درى است که شهدا و صالحان از آن وارد مى‏شوند، و پنج در دیگر هستند که شیعیان و دوستان ما از آنها وارد مى‏شوند و من همواره در کنار پل صراط مى‏ایستم و دعا مى‏کنم و مى‏گویم: پروردگارا، شیعیان و دوستداران و یاران من و هر کسى را که در دنیا مرا دوست مى‏داشت، سلامت بدار و از داخل عرش ندا مى‏رسد که دعاى تو را اجابت کردم و شفاعت شیعیان تو را پذیرفتم، و هر مردى از شیعیان من و کسانى که مرا دوست داشته‏اند و یارى نموده‏اند و با دشمنان من با عمل یا زبان مبارزه کرده‏اند، به هفتاد هزار نفر از همسایگان و خویشان خود شفاعت مى‏کند، و درى است که سایر مسلمانان از آن وارد مى‏شود و آنان کسانى هستند که به یگانگى خدا گواهى داده و در قلبشان به مقدار یک ذرّه دشمنى ما اهل بیت نباشد.

هشت گروه، از مردم نیستند

ابو یحیى واسطى مى‏گوید: شخصى به امام صادق (ع) عرض کرد: آیا همه این خلق را که مى‏بینى از مردم هستند؟ فرمود: از آنها (این هشت گروه را) بینداز: کسى که مسواک نکند، و کسى که در جاى تنگ چهار زانو نشیند، و کسى که وارد در چیزهایى شود که به او فایده ندارد، و کسى که در چیزى جدال کند که به آن علم ندارد، و کسى که بدون بیمارى خودش را به بیمارى زند، و کسى که بدون رسیدن مصیبت پریشانى کند، و کسى که با همفکران خود در چیزى مخالفت کند که همگى به آن اتفاق نظر دارند، و کسى که با پدرانش افتخار کند در حالى که از کارهاى شایسته آنان بى‏بهره است، او مانند درخت خدنگ است که لایه به لایه کنده مى‏شود تا به مغز آن برسد و او همان گونه است که خداوند مى‏فرماید: «نیستند آنان جز همانند چهارپایان بلکه گمراه‏ترند.»

کسى که به مسجد رفت و آمد کند به یکى از هشت خصلت برسد

اصبغ بن نباته از امیر المؤمنین (ع) نقل مى‏کند که مى‏فرمود: هر کس به مسجد رفت و آمد کند به یکى از هشت چیز برسد: برادرى از جانب خداوند یا دانشى جدید یا آیه‏اى محکم و یا رحمتى که انتظار آن را داشته و یا سخنى که او را از بدى منع مى‏کند و یا سخنى را بشنود که او را به سوى هدایت دلالت کند و یا از جهت ترس و حیا گناهى را ترک گوید.

هشت نفر اگر مورد اهانت واقع شوند، باید خود را سرزنش کنند

حمّاد بن عمرو از امام صادق (ع) و او از پدرش از على بن ابى طالب (ع) نقل‏ مى‏کند که پیامبر (ص) در وصیتى به او فرمود: یا على! هشت نفرند که اگر مورد اهانت واقع شوند، کسى را جز خود سرزنش نکنند: کسى که ناخوانده به مهمانى رود، و کسى که به صاحب خانه فرمان دهد، و کسى که از دشمنانش طلب خیر کند و کسى که از افراد لئیم بخشش بخواهد، و کسى که به سرّى که میان دو نفر است وارد شود در حالى که آنها او را وارد نکرده‏اند، و کسى که سلطان را سبک بشمارد، و کسى که در مجلسى بنشیند که اهل آن نیست، و کسى که سخنى به کسى گوید که از او نمى‏شنود.

ایمان در هشت خصلت است‏

امام باقر فرمود: کسى که شهادت دهد که خدا یگانه است و محمد (ص) پیامبر خداست و به آنچه وى از جانب خدا آورده اقرار کند و نماز را بپا دارد و زکات بدهد و ماه رمضان را روزه بگیرد و حج خانه خدا کند و خدا را با گناهى که در باره آن وعده آتش داده است ملاقات نکند، او مؤمن است.

گناهان کبیره هشت تاست‏

امام صادق (ع))فرمودند:

بالاترین گناهان کبیره عبارتند از:

شرک به خدا، و رعایت نکردن حق پدر و مادر، و بیابان‏نشینى پس از هجرت (بیرون رفتن از اسلام) و زدن تهمت زنا به زن پاکدامن، و فرار از جنگ، و خوردن مال یتیم از روى ستم، و ربا خوارى پس از دانستن حرمت آن، و کشتن مؤمن. عرض کردم: زنا و سرقت؟ فرمود: این از آنها نیست. (یعنى بالاترین کبائر نیست هر چند که خود کبیره باشند.) مصنف این کتاب مى‏گوید: اخبار در باره گناهان کبیره با هم اختلافى ندارند اگر چه در بعضى از آنها گناهان کبیره پنج تا و در بعضى هفت و در بعضى هشت تا و در بعضى بیشتر آمده است، چون هر گناهى پس از شرک به خدا، نسبت به گناهى که کوچکتر از آن است کبیره و هر صغیره‏اى نسبت به گناهى که کوچکتر است کبیره و هر گناه کبیره‏اى نسبت به شرک خدا صغیره است.

 


نوشته شده در تاريخ یکشنبه ۱۳٩٤/۱٠/۱۳ توسط یوسف قادری


بالای صفحهتمامی حقوق این وبلاگ برای چهارده معصوم محفوظ و انتشار مطالب با ذکر منبع مجاز می باشد.